Çocuğunuza Verimli Ders Çalıştırmanın Yolu

0
1244

 

Öncelikle bilmemiz gereken şey, uzun süre masa başında oturmanın, verimli ders çalışma olmadığıdır. Bize göre 20 dakikalık tam konsantrasyon ile çalışma, günlerce dağılmış dikkatle masa başında oturarak aynı dersi anlamaya çalışmaktan daha iyidir.

Eğer konsantrasyon sorunu yaşıyorsa bir uzmandan yardım almakta fayda vardır. Herkesin verimli saatleri vardır ve herkes için değişkenlik gösterir.

Çocuğunuzu iyice dinleyip onunla bu konudaki deneyimlerini konuşarak verimli saatlerini belirleyebilirsiniz.

Bu en verimli saatlerde onun için daha fazla önem vermesi ya da zaman ayırması gereken dersleri çalışması konusunda planlama yapabilirsiniz.

İdeal dinlenme süreleri ve dinlenme molalarında neler yapacağını da konuşabilirsiniz. Bugünlerde telefonlar, tabletler, TV, sosyal medya hesapları ve arkadaşlarla yazışma grupları, özellikle mola zamanlarını dolduruyor, fakat bu zaman çelişkileri çocuğunuzun dinlenmesini sağlamaz, temiz hava, nefes çalışmaları, sağlıklı gıdalar tüketmek, su içmek, evin içinde gezinmek daha değerli olacaktır.

Ders çalışma zamanlarını planlama, dinlenme molalarında neler yapacaklarını düşünme, çocuklarınızın sorumluluğundadır. Ders çalışmak, kendileri için yaptıkları ve yine sorumlu oldukları konudur.

Bunu yapmaları için ödül ya da ceza, uygun yöntemler değildir. Ödül rüşvet olarak algılanır. Eğer TV, bilgisayar, tablet ya da telefonlarını ellerinden alarak cezalandırmayı düşünüyorsanız -ki eminim defalarca denediniz ve durumun değişmediğini gördünüz- çözüm olmaz.

Önemli olan, doğru iletişim kurarak çocuğa sorumluluk vermektir.

Sürekli “çalış” demeniz, onların çalışmalarını sağlamayacak, yani sonucu değiştirmeyeceği gibi, kurulan bu tür bir baskı, direnç oluşturacaktır.

Başından beri söylediğimiz gibi, mutlu, huzurlu, sorumluluk sahibi ve topluma faydalı çocuklar yetiştirmek için önce güven temeline dayalı güçlü bir iletişim kurmayı başarabilmeniz gerekiyor.

 

Özlem Aktaş İnci Aktaş

Çocuğunuzun Koçu Olun kitabından

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı yazınız