Koronavirüs Kaygısını Gerçek Bilgilerle Yenelim

0
2171

Dünyanın birçok yerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Herkes panik halinde, korku içinde… Bir arkadaşım geçen gün whatsapp’ta konuşurken; “Sanki bizi ölmemiz için evlerimize hapsettiler, hepimiz ölecekmişiz gibi hissediyorum” dedi. Sanırım çoğumuz böyle hissediyoruz, ölecekmişiz gibi… Sessizce ölümü bekliyormuşuz gibi ve bu his de kaygımızı arttırıyor. Peki, gerçekten ölecek miyiz? Harvard epidemiyoloji profesörüne göre; hayır, ölmeyeceğiz…

Harvard epidemiyoloji profesörü Marc Lipsitch, 20 Mart’ta düzenlenen basın toplantısında virüsle ilgili bildiklerini ve düşüncelerini paylaştı. “Virüs, kontrol edilemez duruma gelemez” dedi ve ekledi: İnsanların yüzde 40 ila 70’inin enfekte olacağını tahmin ediyoruz, ancak birçoğu çok hafif belirtilerle atlatacak.

Kaliforniya Sağlık Departmanı da Lipstich’le aynı fikirde. 26 Mart’ta yaptığı açıklamada virüsün çok hızlı yayılmasına rağmen düşük mortalite oranına sahip olduğunu söyledi: “Korona için testi pozitif çıkan insanların yüzde 80’i hastaneye yatırılmayı gerektirecek semptomlar göstermiyor.”

Korona, yani Covid-19, şu anda diğer hastalıklarla kıyaslandığında yüzde 2 ölüm oranına sahip. 2002’de ortaya çıkan SARS virüsünden çok daha az tehlikeli.

Dünya değişiyor, insanlar ölüyor, çoğumuz sanki dünyanın sonu gelmiş gibi davranıyoruz. Biz geride kalanlar gerçekleri; dünyanın sonunun gelmediğini bilsek bile şiddetli bir panik yaşıyoruz. Ancak hem kendimiz hem sevdiklerimiz için güçlü olmalı, kaygımızı azaltmayı başarmalıyız.

Kaygımızı azaltmak içinse öncelikle uzmanların virüs riskini en aza indirmek için verdiği tavsiyeleri dinlemeli, gerekli önlemleri almalıyız. Aşağıda uzmanların verdiği tavsiyeleri bulabilirsiniz.

Coronavirüs Riskini En Aza İndirmek için Tavsiyeler

  1. Ellerinizi saf sabun ve suyla köpürterek en az 20 saniye yıkayın. En az %60 alkol bazlı el dezenfektanı kullanın.
  2. Öksürürken veya hapşırırken bir mendille ağzınızı kapatın.
  3. Virüs solunum sisteminden geçtiği için gözlerinize, burnunuza, ağzınıza dokunmaktan kaçının.
  4. Mümkün olduğunca evde kalın. Büyük bir ihtimalle sizde virüs yok, ancak yetkilileri dinleyin, hem böylece “Dışarıda virüs kaptım mı?” endişesinden de uzak olursunuz.
  5. Yüz maskesi satın almayı uzmanlar önermiyor. Eğer hasta değilseniz, bir sağlık çalışanı değilseniz yüz maskesi takmanız gerekmiyor. Yüz maskeleri, hastalığın yayılmasını önlemek için Covid-19 semptomları gösteren kişilerce takılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı yazınız