Atatürk’ün yabancı liderlerle ilişkileri nasıldı?

0
33

Mustafa Kemal Atatürk, hayatı boyunca birçok yabancı liderle ilişkiler kurmuş ve Türkiye’nin bağımsızlığını savunmuş bir devlet adamıdır. İşte bazı önemli yabancı liderlerle ilişkileri:

  1. İtalya Yüksek Komiseri Kont Sforza: 1919 yılında İtalya Yüksek Komiseri Kont Sforza ile İstanbul’da görüşmüş. Bu görüşme, iyi ilişkilerin temelini atmıştır.
  2. General James Harbord: 1919 yılında ABD’den gelen General James Harbord başkanlığındaki heyet, Türkiye’yi ziyaret etmiş ve Mustafa Kemal Paşa ile milliyetçi hareketin amaçlarını konuşmuş.
  3. Sovyet Elçisi M. Budu Medivani: 1921 yılında Sovyet Elçisi M. Budu Medivani, Meclis Hükûmeti Başkanı sıfatıyla Mustafa Kemal Paşa’ya itimatnamesini sunmuş.
  4. Afganistan Elçisi Sultan Ahmet Han: Afganistan ile Türk Millî Mücadele Hareketi arasındaki ilişkiler, dost ve samimi bir noktaya ulaşmış. Afganistan Kralı Amanullah Han ile Mustafa Kemal Paşa arasındaki mektuplaşmalarla birlikte ilişkiler zirveye çıkmış. Afganistan’ın ilk elçisi Sultan Ahmet Han, Ankara’da kabul edilmiş.
  5. Franklin Bouillon Heyeti: 1921 yılında Türk Millî Mücadele Hareketi’nin zaferleri sonrasında İtilaf Devletleri, Ankara Hükûmeti ile temas kurma gereği duymuş. Franklin Bouillon başkanlığındaki Amerikan heyeti, Türkiye’ye gelmiş ve Mustafa Kemal Paşa ile görüşmüş.

Bu liderlerle yapılan görüşmeler, Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesine katkı sağlamış ve uluslararası arenada Türk milletinin sesini yükseltmiştir1.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı yazınız