Atatürk’ün heykelleri ve anıtları nerede bulunmaktadır?

0
46

Mustafa Kemal Atatürk, yaptıklarıyla hem Türk halkının hem de dünya halklarının saygısını kazanmış büyük bir liderdir. Atatürk’ün heykelleri ve anıtları birçok ülkede bulunmaktadır. İşte bazı ülkelerdeki Atatürk heykelleri ve anıtları:

  1. Mexico City, Meksika: Meksika’nın başkenti olan Mexico City’de, Paseo de la Reforma caddesinin üzerinde bulunan bir Atatürk heykeli yer almaktadır. Bu yaklaşık 1.5 ton ağırlığındaki heykel, Türk bayrağı ile bütünleşmiştir ve Cumhuriyet’in 80. yılını anmak için 29 Ekim 2003’te halka açılmıştır1.
  2. Be’er Sheva (Birüssebi), İsrail: İsrail’deki Be’er Sheva şehrinde, Osmanlı Devleti’ne ev sahipliği yapmış bir tren istasyonunun yanında Mustafa Kemal Atatürk ve Birüssebi savaşında hayatını kaybetmiş şehitlere dikilmiş bir anıt bulunmaktadır. Anıt, 2008 yılında bir törenle açılmıştır1.
  3. Wellington, Yeni Zelanda: Çanakkale Savaşı’nda İngiliz saflarında savaşan Yeni Zelandalı ve Avustralyalı askerlerin yer aldığı bilinmektedir. Atatürk, 18 Mart 1934’te Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünde Avustralyalı ve Yeni Zelandalı annelere hoşgörülü bir mesaj göndermiş ve hala bu ülkelerden saygı görmektedir1.

Atatürk’ün anıtları, onun büyük liderliğini ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmış olmasını yansıtmaktadır. Bu anıtları ziyaret ederek Atatürk’ün mirasına saygı gösterebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı yazınız