Atatürk’ün Türkiye’de kültür ve sanatın gelişmesine yönelik politikaları nelerdir?

0
35

Atatürk, sanat ve kültür politikalarını, devletin sosyal ve kültürel gelişim stratejisinin merkezine koymuştur. Bu politikaların amacı, toplumun hem kendi kültürüne sahip çıkması hem de evrensel değerlerle bütünleşmesi olmuştur 1. İşte Atatürk’ün Türkiye’de kültür ve sanatın gelişmesine yönelik bazı önemli adımları:

  1. Eğitim ve Öğretim Birliği: 1924 yılında çıkarılan Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile eğitim birliği sağlanmış ve modern hukuk sistemine geçilmiştir. Bu, Cumhuriyet’in ilk büyük kültür atılımıdır 2.
  2. Kültür Kurumlarının Kurulması: Atatürk, pek çok kültür ve sanat kurumunun kuruluşuna bizzat öncülük etmiştir. Bu kuruluşlar içerisinde öne çıkanlar şunlardır:
  3. Dil ve Güzel Sanatlar: Atatürk, tarih, dil ve güzel sanatlara büyük önem vermiştir. Yeni Türk sanatının çağdaş anlamda gelişmesi ve ilerlemesi için yeni bir espri getirmiş ve yeni bir yol açmıştır 4.

Atatürk’ün bu politikaları, Türkiye’nin kültürel zenginliğini korumasına ve modern bir ulus devleti olarak evrensel değerlerle bütünleşmesine katkı sağlamıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı yazınız