Sağlıklı Kahvaltı Nasıl Olmalı?

0
106

Yeni bir güne gözlerimizi açtığımız andan itibaren vücudumuzun enerjisi, gereksinimleri fiziksel ve psikolojik olarak bizi etkiler.

Güne gözlerimizi açtığımızda fiziksel olarak uyanma eylemi gerçekleşir ancak önemli olan biyolojik uyanmadır. Uyanmanız demek metabolizmanızın da uyandığı anlamına gelmez. Tüm gece aç kalmanın ardından enerjinin sağlanabilmesi ve metabolizmanızın da uyanabilmesiiçin kahvaltının önemi çok büyüktür. Beyin kendi enerjisini üretemez ve dışardan aldığı glikozu kullanır. Glikoz beynin en önemli enerji kaynağıdır ve kahvaltı önemli bir glikoz deposudur. Yani günümüzün verimli geçebilmesi için kahvaltı oldukça önemlidir.

 

İşte size gününüzün güzel geçmesi için kahvaltı önerileri:

1) Anne sütü kadar değerli kahvaltı:Anne sütü kadar değerli kahvaltı nasıl olabilir dediğinizi duyar gibiyim. Yumurta anne sütüne en yakın besindir ve örnek proteindir. Gün boyunca doygunluğunuzu sağlayacak ve dengeli beslenmenizin temellerini kahvaltıda atmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle kahvaltınızda yumurtaya yer vermeyi unutmayın.

2) Ev Yapımı Meyveli Yoğurt: Evinizde hem pratik hem doyurucu bir kahvaltı yapmak istiyorsanız chia Tohumu, mevsim meyveleri veya kuru meyve, yoğurt kullanarak meyveli yoğurt hazırlayabilirsiniz. Chia tohumunun lif oranı yüksektir. Sindirimi sağlar ve kalın bağırsağı temizler. Eklem ağrılarını giderir. Kan şeker düzeyinizi düzenler ve immün sisteminizi güçlendirir. Kullandığınız yoğurt probiyotiktir ve bağırsak sağlığınız için olumlu etkileri vardır.

3) Kendi mısır gevreğinizi kendiniz yapın:Yulaf ezmesi tatsız geliyor diye hazır mısır gevreği alıyorsanız bu tarif tam size göre. Paketli, katkılı ve kan şekeri seviyesinde bozukluklara neden olan glikoz şurubunu içeren mısır gevreklerini almak yerine evde kendi mısır gevreğini kolay bir şekilde yapabilirsin. Yapman gereken yulaf ezmesi, %80 bitter çikolata ve fındığı rondodan geçirmek. Üzerine ekleyeceğiniz yaş-kuru meyve ve yarım yağlı süt ile sağlıklı bir kahvaltı yapmış olacaksınız.( 3Yemek kaşığı yulaf ezmesi=1 dilim ekmek)

4) Ruşeym mucizesinden faydalanın: E vitamini zengini ruşeym aynı zamanda yüksek oranda lif içerir.Yüksek lif içeriği sayesinde kan şekeri dengesinin düzenlenmesini, kolesterol kontrolünü, bağırsak sağlığını ve detoksifikasyonu sağlar. Ruşeyme kahvaltınızda yoğurdunuzun içerisinde veya krebinizde yer verebilirsiniz.

5) Tatlı pancake sabahı: Beyaz undan pancake yapmak yerine kahvaltınızda tam buğday unundan pancake yapıp pancakelerinizin üzerine bal, tahin-pekmez karışımı sürebilirsiniz. Hem doyurucu hem güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz.

6) Vaktim yok diyenlere: Evet doğru diyorsunuz kahvaltı yapılmalı ama vaktim yok diyorsanız evden çıkmadan önce en azından bir bardak süt içmeyi ihmal etmeyin. Unutmayın uyanmanız demek metabolizmanızın uyanması demek değildir.

*

İntern Diyetisyen Deniz Zünbülcan

Facebook: Sağlık Denizi

 

İnstagram: @diyetisyendenizzunbulcan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı yazınız