Tüketmeden Önce Bir Kez Daha Düşünün!

0
67

Sağlıklı yaşamak ve yaşam kalitemizi yükseltmek için kesinlikle uzak durmamız gereken besinler var: Deniz Zünbülcan yazdı.

Çoğumuza dilek tut dendiğinde şüphesiz dileklerimizin arasında sağlıklı, mutlu bir hayat yer alır. Ancak sağlıklı hayatı bu kadar istememize rağmen hızlı akan hayatın içinde bir yandan da bu sağlıklı hayatı kendi ellerimizle itiyor gibiyiz. Hızlı akan hayatın içerisinde daha bilinçli beslenebilmemiz için olmazsa olmaz sağlığımıza sağlık katacak dost besinleri bir önce ki yazımda sizlerle paylaşmıştım. Bu yazımda ise tüketmeden önce bir kez daha düşünmemiz gereken yiyecek ve içecekleri sizinle paylaşmak istiyorum. İyi okumalar..

1) Hamburger ve Kızartılmış Besinler: Dışardaysanız hatta hem dışarda hem arkadaşlarınızlaysanız o gün sonunda kendinizi bir fast-food restoranında elinizde hamburger ile bulmanız şaşırtıcı bir son değildir. Aslında bakarsanız ekmeğin arasındaki sosları ve yağda kızartılmış etleri saymazsak çokta kötü bir şey yemiyorsunuz. ‘Aman sende ne yaptın hamburger mi kaldı?’ cümlesini duyar gibiyim. Bu nedenle size Hamburgerin değil yapılış şeklinin yanlış olduğunu söylemem gerekir. Doğrudan ateşte pişirilmiş gıdalar, kızartılmış veya kavrulmuş gıdalar kanserojen etkisi en yüksek olan gıdalardır bu nedenle hamburger ekmeğinizin arasındaki köftenizi yada tavuğunuzu ızgara olan türünden tercih ederek,  yanındaki patates kızartmasını tadımlık olarak tüketerek ve gazlı içecek yerine ayran tüketerek hem sosyal ilişkilerinizden hem de sağlığınızdan vazgeçmemiş olursunuz. Kızartma yağlarında oluşan akrilamid maddesi kanserojen etki yapmakta ve besinleri sağlığa zararlı hale getirmektedir.

2) Hazır Çorbalar: Yaşam şartlarının değişmesi ile birlikte ev yemekleri yerini yavaş yavaş hazır gıdalara bırakıyor. Yaz, kış fark etmeden tüketmekten hoşlandığımız ev yapımı çorbalar ise yerini yavaş yavaş hazır çorbalara bırakıyor. Peki, hem zamanı kısıtlı olan hem de damak zevkine düşkün bireylerin gözdesi olan hazır çorbaların sırrı nedir? Bu noktada size bir maddeden bahsetmem gerekiyor. Belki duydunuz belki duymadınız.. Bu maddenin adı ‘MSG’ yani monosodyumglutamat son zamanlarda ki adı ile E621 bu madde neredeyse tüm hazır gıdalarda bulunmaktadır. Ve size ‘tadı damağımda kaldı’ cümlesini söyletir.  Aynı zamanda bu cümleyi söyletirken içten içe karaciğerinizi yorar, karaciğer yağlanmasına neden olur.

3) Hazır Noodle: Hazır noodle tüketimi gün geçtikçe yayılıyor ve gün geçtikçe sağlığımızı tehtit etme ihtimali artıyor. ‘Durum bu kadar vahim mi?’dediğinizi duyar gibiyim.. Ne yazık ki evet..Journal of Nutrition 2014’te yayınlanan çalışma noodlelarınkardiyometaboliksendrom riskini arttıracağı bunun ise kardiyovasküler hastalıklara neden olabileceğini gösterilmiştir. Aynı zamanda hazır noodle içeriğine bakacak olursanız sodyum oranının yüksek olduğu hemen gözünüze çarpacaktır. Bu yüksek sodyum içeriği ise başta hipertansiyon olmak üzere kalp hastalığı, böbrek hastalığı gibi daha birçok hastalığa neden olmaktadır. Yüksek sodyum içeriğinin yanı sıra koyulaştırıcılar, nemlendiriciler, renklendiriciler, stabilizatörler,  emülsifiyerler ve un iyileştirici gibi maddeler içerir.

4) İşlenmiş Etler: Sosis, pastırma, jambon gibi işlenmiş etlerin kansere yol açtığı Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından açıklanmıştır. Günde 50 gram işlenmiş et tüketimi kolon kanseri riskini %18 arttırmaktadır. İngiltere Kanser Araştırmalarına göre ise işlenmiş etin neden olduğu kolon kanseri riski %21’dir.

5) Gazlı Meşrubatlar: Gazlı meşrubatların üretiminde genelde mısır şurubu kullanılmaktadır. İçeriğinde ki mısır şurubu trigliserid dediğimiz yağ parçalarının artışına neden olmaktadır. Bu durum ise kalp ve şeker hastalıklarına yakalanma riskini arttırmaktadır. Harvard Üniversitesinin yaklaşık 52.000 hemşire ile yaptığı araştırmada 1991-1995 ve 1995-1999 yılları karşılaştırılmıştır. Bu araştırmada meşrubat tüketiminin artışıyla beraber beden kitle indeksinin de arttığı gözlemlenmiştir.

*

İnt. Dyt. Deniz ZÜNBÜLCAN

İnstagram: @diyetisyendenizzunbulcan

 

Facebook:  sağlık DENİZİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı yazınız