Aileler Parayı Nasıl Yönetmeli?

0
66

“Altın Başlangıç” kitabıyla ailelere ve çocuklara para yönetmeyii öğreten eğitimci Serhat Semercioğlu, bu yazısında ailelere para yönetimi hakkında önemli bilgiler veriyor.

 

Son yıllarda dünyada ve ülkemizde meydana gelen ekonomik krizler, kişilerin ya da kurumların aldıkları kredilere olan borçlar –ki ülke olarak bireysel bazda 2015 yılı itibariyle 137 milyar$’lık kredi borcuna sahibiz– artan kredi kartı sayısı, Dolar-Euro’daki artış ve parasal yönetimsizlik neticesinde meydana gelen mali sıkıntılar sebebiyle para ve onu harcama hakkında çok da bilgili olmadığımız görülmektedir.

Gelecek nesillerin benzer hatalara düşmemeleri ve maddi anlamdaki yönetimsel becerileri kazanmalarını sağlamak ise şuan elimizdeki en önemli sermayelerin başında gelmektedir. Çünkü 20. yüzyıl çocuk paradigması: Çocukların yetişkinlerden farklı bireyler olduğunu ve yetişkinlerden özel bir biyolojik kategori de bulunduklarını kabul eder.

Ebeveynler olarak bu noktada kendimizi ve çocuklarımızı eğitmek, onların geleceğini doğrudan kurmalarını sağlamak açısından en önemli sorumluluğumuz olsa gerek. İster çekirdek, ister oldukça kalabalık bir aile olalım finansal açıdan her aile bireyinin bütçe yönetimine katılmasını sağlamalı, “Sen çok küçüksün, anlamazsın” mantığından çıkarak ortalama 3 yaşından büyük her çocuğa “Tasarruf, Finansal ve Harcama Yönetimi” kavramlarını öğretmek gerekmektedir.

Diğer bir deyişle çocuğunuz “Bana bunu al!” ya da “İstiyorum işte!” diyebilecek kadar büyüdüğünde, onunla para konusunu konuşmaya başlamanızın zamanı gelmiş demektir.

Finansal konuda ailelerin bilgisiz oluşunun ülkeye her yıl milyonlarca TL kaybettirmesinin yanında aileler üzerinde de yıkıcı etkilerinin olduğu bilinmektedir. Aileler bu noktada çocuklarına; doğru seçimler yapmasında rehber, hatalarından ders çıkarmasında yardımcı, kişisel önceliklerini belirlemesinde ona örnek olmalıdır.


Ayrıca;

· Gündelik hayattaki küçük görünen deneyimler, büyük etkiler ortaya çıkarabilirler.

· Çocuklar parasal kavramları hakkında pek çok şeyi merak edebilirler. Bu noktada onların sorularına somut (uygulamalı), yerinde ve doğru cevaplar verilmelidirler.

· Bol bol finansal uygulamalar yapmak ve olumlu davranışları pekiştirmek etkili yöntemlerdendir.

· Çocukların finansal hedeflerinin belirlenmesi geleceğe atılacak önemli adımlardan birisidir.

· Finansal okur-yazarlığı öğretmek okulların işidir.” şeklinde bir düşünceye kapılmanın yanlış olduğu unutulmamalıdır.

Tüm bu söylenenlerin yanında birikim yapan çocukların yapamayanlara göre hayata daha olumlu baktıkları ve hayatlarının daha kontrollerinde olduklarını hissettikleri belirlenmiştir.Amerika’da faaliyetlerine devam eden “Uluslararası Para Yönetimi” kurumunun yaptığı anket sonuçlarına göre, yaşları 10’dan küçük çocuklar biriktirdikleri paraların yaklaşık;

· %54’ü ile isteklerini,

· %28’ini biriktirmeye devam ettikleri,

· %11’i ile ihtiyaçlarını,

· %5’i ile diğer harcamalarını,

· %1’ini de sosyal yardım kuruluşlarında kullandıkları belirlenmiştir.

Son olarak bende çocuklarımızın“Para Yönetimi” hakkında3 yol öneriyorum;

1. Harçlıklarınızı üç yığına bölün; harcamak, biriktirmek, hayırseverlik.

2. Elde ettiğiniz gelirinizi (harçlıklarınızı) harcamak üzere mutlaka bir plan yapın.

3. Plana uyduğunuz takdirde kendinizi zaman zaman ödüllendirin.

*

SERHAT SEMERCİOĞLU

serhat_semercioglu@hotmail.com

 

https://www.facebook.com/AltinBaslangic

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı yazınız