Aşk Fedadır / Öykü

0
395

Aşkın duyulduğu şehir İstanbul. Damla damla yağan yağmurun kubbeleri okşayarak çocukları güldürerek indiği şehir. İstanbul bir şehir, bir roman ve bir efsane. Sonu gelmez bir şiir, kahramanı bitmez bir roman ve yüzyıllara uzanan köklerine rağmen hiç eskimemiş hala dipdiri olan çehresiyle her daim yeni kabul edilecek bir efsane.

 

Efsaneye duyulan aşk. Efsaneyi bina etmeye aday insanların şehri: İstanbul. Bir Kızıl Elma rüyası. Geceleri, sahip olunma arzusuyla sabaha eviren şehir. Sultan Mehmet’in kendisine olan sonsuz muhabbet, arzu ve çabası karşısında ona hem kapılarını açan hem de ölümsüz bir isim takdim eden şehir. Onu, kaderin gayrete aşık olma mesabesinde kalbine alan ve sokaklarında Fatih’in ismini ve aziz ordusunun ruhaniyetini yaşatan şehir.

 

İstanbul, uğruna kan ve sevdalı feda edilen şehir… Çanakkale’nin boğazına çekilen demir halattır İstanbul ile Türk milletinin bağının somut hali. İstanbul’u kurtarmak gençsiz, evlatsız kalmaya tercih edilmiştir. İstanbul’u kurtarmak ayaklarımızın altında düşmanların bombaları patlarken kırılan omurgamızın acısına rağmen dik durmaktır. Aşkın ödeme usulü feda etmektir. İstanbul fedaların en güzeline layık olduğundan ona gencini, gencinin bütün bir ömrünü, gülecek çocukların babalarını feda etmiştir bu millet. Fedasıyla eda etmiştir şükrünü. Vatandır İstanbul. Ezanın okunduğu, bayrağın dalgalandığı her yer vatandır çünkü. Kızıl Elma’nın rengi, bayrağın kırmızısını soldurmamak mesabesinde korunur.

 

Dilimiz ve geleneklerimiz atalarımızın aklından, dilinden ve elinden geçmiş, o yüce ruhla yoğrulmuştur. Her sözümüz her örfümüz bu yüzden vazgeçilemezdir. Nasıl ki şehitlerimizin parmak izlerinin canlandığı küçücük bir semti yok sayamayız; atalarımızın ruh ve bilgisiyle yoğrulmuş hiçbir değerimizi de unutamayız. Bir milleti millet yapan aynı ideal için duyduğu aşk ve birlik olduğu noktadır. Türk milletini, neye karşı durduğuna bakarak tanıyabilirsiniz bu yüzden. Bizim ruhumuz milli değerlerimizle bezenmiş, içine bağımsızlık, tek bilek olma gayreti ve adaletsizliğe adaletle cevap verme meziyet ve arzusu konulmuştur.

 

Bu topraklar tohum atılmış, yağmur almış, güneşle harmanlanmış topraklardır. Kökte de gökte de Türk’ün bağımsızlık hakikati ve İstanbul aşkını görebilirsiniz çünkü biz bağımsızlığımız için yüz sene önce mezun veremeyecek kadar şehit olduk. 15 Temmuz’da da düşmanı geldiği gibi iman gücüyle sindirerek denize döken ataların evlatları olarak istiklale bağlılığımızın ve İstanbul’a vefamızın bizi millet yapan ruh olduğuna şahit olduk.

*

Ayşe Süreyya Özavar

ÖNERİLEN İÇERİKLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı yazınız